за

Volkswagen донира милион долари во пошумувањето на Австралија

Volkswagen донира милион долари во пошумувањето на Австралија
Volkswagen донира милион долари во пошумувањето на Австралија

Донацијата од Volkswagen е наменета за проектите за повторно пошумување по уништувачките шумски пожари во западна Австралија.

Австралија се соочуваше со најлошите шумски пожари на сите времиња во црното лето 2019/20. По уништувачките пожари во почетокот на годината, Volkswagen донира еден милион австралиски долари (околу 617.000 евра) во проекти за повторно пошумување во Австралија. За „Проект за еден милион дрвја“ во природниот резерват Јурарди во западна Австралија се наменети 250.000 долари, додека остатокот е за обновувањето на резерварот Скотсдејл во Нов Јужен Велс.

Поддршката е дел од програмата за донирање во вкупна висина од 2,5 милиони австралиски долари, што Volkswagen ги вети како помош по шумските пожари во почетокот на годинава.

Со средствата од донацијата ќе располага Bush Heritage Australia, како независна национална организација за заштита на домашната флора и фауна. Таа располага со 37 природни резервари со вкупна површина од 1,24 милион хектари. Организацијата помага во управувањето со уште десетина милиони хектари преку своите 25 абориџински партнерства.

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
jaguar land rover fabrika

Кризата во Land Rover се пренесе и во DHL

Kia Sorento стартува со производство во Кореја

Kia Sorento стартува со производство во Кореја