149
22 shares, 149 points

Воведувањето на новите норми за потрошувачка на гориво ги стави производителите на автомобили на големи маки. Поради одолговлекувањето на хомологацијата, Volkswagen бара привремено паркиралиште за 200.000 автомобили. Решение може да биде еден гигантски аеродром

Долготрајната постапка за хомологација на автомобилите според новата норма за мерење на потрошувачката на гориво WLTP, му донесе проблеми и на концернот Volkswagen. Двесте илјади произведени автомобили мора да мируваат додека заврши процедурата. Во меѓувреме е најдена и огромната слободна површина што е неопходна да се паркираат возилата – Volkswagen го изнајми новиот аеродром Берлин Бранденбург, во непосредна близина на постоечкиот аеродром Шенефелд.

Уште не е утврден датумот кога ќе почнат да се паркираат автомобилите на главната писта на аеродромот во близина на германската престолнина. Аеродромот со код БЕР уште е во изградба, а неговото пуштање во работа се планира дури за 2020 година.

Со планираните шест милијарди евра, БЕР е третата најскапа градба во светот

Големиот берлински аеродром, како замена за Тегел и Шенефелд, требаше да стартува уште пред девет години. Пропусти во изградбата, грешки во плановите и технички проблеми постојано го одложуваа датумот за отворање на БЕР. Неискористениот аеродром уште лани почна да се користи како големо паркиралиште. По стечајот на Ер Берлин, авионите на втората најголема авиокомпанија во Германија стоеја приземјени неколку недели покрај аеродромскиот терминал. Постојат и голем број катни гаражи кои исто така не се користат.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
22 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format