168
39 shares, 168 points

Volkswagen порано од планираното им ги претстави електричните модели од новото семејство ID. на своите дилери. Тие треба да се обучат за продажба на електрични автомобили, но и полначи

Volkswagen ја претстави новата моделска понуда од електрични автомобили, на интерна обука за околу 5.000 свои дилери од цела Европа. Големиот собир во местото Изенбител, во Долна Саксонија, се случува релативно долго пред стартот на продажбата на првиот модел ID, којшто се очекува кон крајот на годинaва. За јавноста засега нема детали околу возила, исто како и фотографии од возилата, затоа што на настаните од ваков вид, забрането е користење каква било можност за фотографирање.

Volkswagen ID testiranje juzna afrika

Електричниот автомобил ID Neo, со големина на Golf, ќе минува меѓу 300 и 500 километри, зависно од капацитетот на батеријата што ќе го избере купувачот. Заедно со возилата, во салоните на Volkswagen ќе се одвива и продажба на полначи за струја, на пример за в гаража или двор. Според германскиот „Ханделсблат“, се планира и поедноставување на изборот на опции. За автомобил конфигуриран според потребите и можностите на возачот, ќе бидат потребни само десет чекори.

По пример на азиските производители и Tesla: Помалку можности за избор значат и помалку трошоци за производство. Цената на електричните автомобили на Volkswagen може да биде големо изненадување

Тоа значи дека се скусува и изборот на опции, исто како кај Tesla. Со скусувањето на опциите, се скусуваат и трошоците за производство и дистрибуција. Азиските производители отсекогаш се потпирале на тоа правило, да понудат комплетни, повеќе или помалку логични пакети на опрема, во комбинација со минимум опции.

Централата“ уште не ги открива цените на возилата и дилерската маржа. Сите информации од важниот собир остануваат во строга тајност во рамките на концернот. Volkswagen планира една четвртина од продажбата во 2025 година да отпаѓа на возила со погон на струја, вклучувајќи и верзии со плагин или благ хибриден погон.

Volkswagen T-Roc со најголем пораст во продажбата лани

Кога Volkswagen излегува на штанд со B32 и „Erdbeerkörbchen“

Volkswagen ќе произведува електрични автомобили во САД

Електричниот Volkswagen на тајна мисија во Јужна Африка


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
39 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format