152
20 shares, 152 points

Volkswagen планира в година да продаде околу 300.000 возила со електричен погон во Кина. До средината на следната декада, продажбата веќе треба да достигне еден милион електрични возила на најголемиот пазар во светот.

Volkswagen планира до 2023 година да нуди десет модели констурирани врз основа на модуларниот систем со електричен погон MEB на најголемиот пазар за електрични возила во светот, во Кина. На настан во Гуанжу беше прикажана студијата на СУВ-модел со погон на струја ID Next, кој веќе имаше премиера на салонот во Франкфурт годинава. Овој автомобил практично е најава за првиот модел од семејството ID за кинескиот пазар. Производството ќе стартува кон крајот на 2020 година. Потоа и ID.3 ќе се произведува од страна на SAIC Volkswagen во новата фабрика во Антинг.

До стартот на првиот ID во Кина кон крајот на 2020 година, на пазарот ќе се понудат десет верзии од постоечките модели со електрифицирана погонска спрега, односно или плагин-хибриди или чисто електрични автомобили.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Уште не се напуштаат моторите со внатрешно согорување. Од почетокот на годинава, Volkswagen на кинескиот пазар претстави 13 нови модели, вклучувајќи пет нови СУВ.

Компанијата во Гуанжу го претстави компактниот СУВ-модел Tacqua, којшто ќе се произведува во FAW Volkswagen и личи како поголема изведба од T-Cross. Нов модел во портфолиото на SAIC Volkswagen е големиот ван Viloran.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Тој е Golf на новото денес: На струја, со име ID.3 и под 30.000 евра

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *