131
20 shares, 131 points

Volkswagen ќе вложи многу повеќе во Кина отколку што беше најавувано досега. Непосредно пред почетокот на салонот во Пекинг, концернот ја претстави и новата марка електрични автомобили. До 2022 година, производителот од Волфсбург ќе вложи околу 15 милијарди евра на најголемиот автомобилски пазар во светот, вклучувајќи ги и инвестициите од партнерите. Најголемиот дел од средствата ќе бидат наменети за електрични автомобили и технологија за автономно возење.

Шефот на Volkswagen за Кина, Јохен Хајцман, при објавувањето на новиот инвестициски план ја претстави и новата марка електрични возила со името Sol. Автомобилите под оваа марка ќе се произведуваат заедно со кинескиот партнер JAC и ќе се нудат на кинескиот пазар. Прв модел ќе биде СУВ од сегментот A0, со ознака E20X и досег до 300 километри.

Новиот шеф на Volkswagen бара повеќе електрични автомобили

Баварци направија подобра „нова буба“ од Volkswagen

Секој втор Volkswagen се продава во Кина

Volkswagen Touareg премиерно претставен во Кина


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
20 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format