162
24 shares, 162 points

Додека Трамп и Европа имаат жестока препирка околу заканата за воведување високи царини за автомобилите од европските марки на пазарот во САД, од Volkswagen пристига најава за масивна инвестиција во фабриката во Тенеси.

Volkswagen повторно вложува големи суми во својата офанзива со теренски модели на пазарот во САД. За производството на новиот компактен теренец „Made in America“ се инвестираат уште 340 милиони долари во фабриката во Чатануга, во сојузната држава Тенеси.

Најавата за новата инвестиција се случува во време на жестока препирка меѓу ЕУ и САД, откако Трамп се закани дека ќе воведе високи царини за автомобилите од европските производители. Новиот теренец е смалена варијанта на моделот Atlas кој лани стартуваше со продажба во земјата. Во производството на големиот СУВ во фабриката во Чатануга, Volkswagen вложи 900 милиони долари.

Во фабриката во Тенеси се произведува и американската верзија на Volkswagen Passat

Од 2011 година во овие погони се произведува и американската изведба на Volkswagen Passat. Германскиот гигант во моментов има историски најмал пазарен удел во САД и се обидува да ја поттикне продажбата преку лансирање нови модели. Продажбата неколку години бележеше нагорна линија, но доживеа силен пад по избивањето на дизел скандалот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

162
24 shares, 162 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813