138
19 shares, 138 points

Во Нигерија наскоро ќе започне производството на автомобили на концернот Volkswagen. Нигерија е најбројна нација и клучен фактор во економскиот растеж на африканскиот континент.

Volkswagen планира најрано од 2016 година да започне со монтажа на автомобили во Нигерија, заедно со партнерот Stallion Group од Дубаи. PSA Peugeot Citroen и Nissan веќе произведуваат автомобили во африканската земја. Французите го произведуваат Peugeot 301 во мала серија, додека Nissan исто така е во локално партнерство во Stallion.

Со околу 170 милиони жители Нигерија е најбројна нација на африканскиот континент и ја има најсилната економија. Volkswagen го одобри проектот за монтажа од готови китови во мала серија поради даночните олеснувања во земјата. Германскиот концерн веќе е присутен на континентот, со фабриката во Уитенхаге, во Јужна Африка, каде што се се произведува Polo. Во близина на Јоханесбург се произведуваат и товарни возила од марката MAN, којашто истотака е дел од концернот. Volkswagen моментно има 107 фабрики во светот.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
19 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813