Вести

Volkswagen ќе ги произведува електромоторите во Кина

Во новата фабрика на Volkswagen во кинескиот Фошан наскоро ќе стартува производството на електромотори за хибридните модели на марката. Потоа ќе се произведуваат и цели возила.

Техничарите во фабриката во Фошан моментно работат на развој на електромотори од марката Delta, кои што во иднина ќе се вградуваат во хибридните модели на марката. Малку подоцна во истата фабрика ќе стартува и производството на самите хибридни модели на Volkswagen.

Фабриката во Фошан почна со работа на крајот на септември. Во неа се произведуваат VW Golf и Audi A3, со годишен капацитет од 300.000 возила и со план истиот да се зголеми двојно во следните неколку години.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729