165
21 shares, 165 points

Концернот Volkswagen планира да воведе поголема автоматизација на производството заради намалување на трошоците. Роботите работат повтино и од Кинезите.

Volkswagen планира целосна автоматизација и дитигализација на продукцијата. Постојат две причини за воведувањето повисок степен на автоматизација во фабричката работа во светскиот број два во браншата. Првата е можноста за намалување на трошоците за производство со помош на роботите, а втората е ослободување на работниците од физички напорните активности, односно зајакнување на квалификуваната работна сила.

Работниот час во Германија изнесува 40 евра, работниците во Источна Европа се платени 10 евра на час, додека работата во Кина чини помалку и од десет евра. Според интерните пресметки на Volkswagen, ангажирањето роботи на производствената лента чини меѓу три и шест евра по час, вклучувајќи трошоци за одржување и снабдување со електрична енергија.

Автоматизацијата нема да предизвика бран отпуштања во Volkswagen. Но, нема да донесе ниту поголеми нови вработувања. Местата на работниците што заминуваат во пензија само незначително ќе бидат обновени со свежа работна сила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

165
21 shares, 165 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743