130
18 shares, 130 points

Студија на Центарот за автомобилски менаџмент го призна огромниот напредок во иновативноста на концернот од Волфсбург. Последна марка според Центарот е јапонскиот Suzuki.

Концернот Volkswagen освои најмногу бодови со исклучително високиот број и со широкиот технолошки дијапазон на нејзините иновации. Тој го предводеше списокот на најиновативни марки и во минатата година, но во оваа уште повеќе ја зголеми предноста пред конкурентите.

На ниво на марки, Mercedes е тој што остава најсилен впечаток со своите иновации. Audi постигна значителен напредок и по осмото место во 2012, во оваа се најде на второто место, пред минатогодишниот победник BMW. На списокот на 18 авто концерни, втор е Daimler, по него се Toyota и General Motors. BMW е на петтото место, последна последна марка е Suzuki.

Центарот за автомобилски менаџмент веќе осум години ги следи иновациите на 18 концерни со 52 марки. Се оценуваат новитетите кои што нудат дополнителна практична корист за клиентите и кои веќе се нудат во возилата од серија или се претставени во студиско возило. Анализата опфати вкупно 791 иновација.

Најиновативни автомобилски концерни во светот:

1 (1)     Volkswagen

2 (4)     BMW

3 (2)     Daimler

4 (7)     Ford

5 (8)     Toyota

6 (3)     General Motors

7 (5)     Huyndai

8 (10)   Fiat

9 (14)   Renault

10 (11) PSA Peugeot Citroen

11 (15) Tata

12 (6)   Nissan

13 (9)   Geely-Volvo

14 (12) Honda

15 (13) Chrysler

16 (18) Mitsubishi

17 (19) Mazda

18 (20) Suzuki

19 (16) Porsche

20 (17) Subaru

() = во заграда е пласманот од минатата година


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
18 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743