143
19 shares, 143 points

Зимата може да им изгледа покуса на оние што отсега ќе го нарачаат Golf GTI Cabriolet. Volkswagen изврши неколку освежувања во изгледот, вгради мотор со 220 КС и додаде неколку комбинации од бои.

Ако се послушаат луѓето од маркетингот на Volkswagen, подобро од Golf GTI може да биде само кабриолет Golf GTI. Волфсбург го подготви кабриолетот од GTI за следната сончева сезона и ги отвори книгите за нарачки, за автомобилот што како „комбинација од наследството на GTI и отворен покрив, покрај впечатливи перформанси, нуди и изобилство од свеж воздух и сонце“ – како што пишува во објавата од Volkswagen.

Golf GTI Cabriolet вози со 220 КС од дволитарски турбо-бензинец, заедно со сериски старт-стоп и шестстепен менувач со двојна спојка. Со оваа моќ, кабриолетот што сé уште ја користи шестата генерација на Golf забрзува до сто за 6,9 секунди.

Новата форма на браниците му дава поубедлива спортска нота на GTI Cabriolet

Типичните обележја на GTI се присутни и во кабината и во каросеријата, вклучувајќи класични каро-облоги на седиштата, нов мултифункциски волан во кожа и црвени штепови на сите можни места. Спортски нагласок во надворешниот изглед на кабриолетот даваат маската со структура на саќе обрабена со црвена рамка, сопирачките клешти во црвена боја, новата форма на предниот и задниот браник, страничните прагови, новиот заден дифузор лакиран со сјаен финиш, бандажите од 17 инчи и задниот спојлер, кој се добива со доплата.

Исто како и стандардните „затворени“ верзии на GTI, кабриолетот поседува спортско подвозје, со електронска симулација на блокада на диференцијал и приспособлива амортизација DCC. Трислојниот платнен покрив се грижи звукот во кабината да биде пријатен исто колку во комбилимузината. Новитет е тоа што платнениот покрив освен во црна боја може да се добие и во сина или црвена боја. Цените за Golf GTI Cabriolet според германскиот ценовник стартуваат од 37.075 евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
19 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743