135
18 shares, 135 points

Шефовите во американската филијала на Volkswagen се изненадени од продажбата на Passat со дизелски мотор. Секој трет Passat вози со штедливиот и нетипичен мотор за Американците.

Volkswagen постигнува фрапантно учество во продажбата на возила со дизелски мотор на пазарот во САД. Дури 72 проценти од овие возила го носат знакот на германската марка. Тоа сепак не значи дека Американците се откажале од големите трошачии. Дизелите учествуваат со само 1 процент во продажбата на возила на американскиот пазар.

Американскиот шеф на Volkswagen, Џонатан Браунинг, гледа светла иднина за штедливиот мотор. Околу 30 проценти од продажбата на Passat во САД отпаѓаат на модели со дизел под хаубата. Тоа е речиси двојно повеќе од очекуваните 17 проценти. Купувачите веќе го препознаваат и го ценат знакот TDI, кој прераснува во следниот заштитен знак на марката Volkswagen на пазарот од другата страна на океанот. Браунинг верува дека интересот за дизелот ќе продолжи да расте, особено покрај фактот што Американците умеат да ја ценат големата автономија на дизелските модели.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813