136
18 shares, 136 points

Германската марка моментно забележува најголем раст во продажбата меѓу водечките три марки во светот и можно е веќе во оваа година да го преземе првото место од Toyota.

Во борбата за најголем производител на светот, Volkswagen постигнува најголем раст во продажбата. Според деловните биланси и продажните бројки од првото полугодие од 2014, гигантот од Волфсбург е на првото место со 5,11 милиони патнички и лесни товарни возила, пред Toyota (5,02) и General Motors (4,92). Доколку сегашната динамика продолжи до крајот на годината, Volkswagen за прв пат во историјата може да се искачи на првото место на најголемите производители на автомобили во светот, со 10,1 милиони возила, пред Toyota со 10,05 милиони и General Motors со 10,0 милиони возила.

Најголемиот раст во продажбата се постигнува на пазарите во САД, Европа, а особено на кинескиот пазар. Во првото полугодие, Volkswagen постигна плус од натпросечни 17,5 проценти на најголемиот пазар на автомобили во светот, многу повеќе од Toyota и GM. Околу 35 проценти од глобалната продажба на Volkswagen моментно одат во Кина. Volkswagen профитира и од лидерството на заздравениот европски пазар, со што се компензира минусот од 6,2% во САД.

За споредба, конкурентот GM губи од повлекувањето на Chevrolet од Европа, што само делумно се компензира со растот во продажбата на Opel, додека Toyota трпи силен удар од априлското зголемување на ДДВ од пет на осум проценти на важниот домашен пазар. Затоа, пак, Toyota има поголем раст во продажбата во САД, од 5,12 проценти, што е над просекот. GM на домашниот пазар во првата половина од 2014 забележа раст од само 2,5 проценти. Од 16-те најголеми производители на автомобили во светот, јапонските марки постигнуваат најголем раст. Предводат Nissan(12,5%) и Subaru (9,8%), но и европските марки не заостануваат: Daimler (+8,9%), VW (7,1%), BMW (6,9%).


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743