152
38 shares, 152 points

При паркирање на возилото врз површина со сува трева обично не се има предвид големата опасност што се предизвикува на тој начин. Жешките делови на возилото може да ја запалат тревата и да предизвикаат пожар

Со секое паркирање на возилото врз површина со сува трева се предизвикува голема опасност од избувнување на пожар. При оставањето на возилото на неасфалтирана површина, обично забораваме на тоа дека издувниот систем и моторот се мошне жешки. Под дејство на овие високи температури, сувата трева под возилото може да се запали многу лесно. Пожарот може да се пренесе на возилото и на сите останати возила околу него.

Осигурителните компании се „осигурени“: Паркирање врз сува трева може да доведе до пожар, а со тоа и до неисплатување на штетата

Повеќе осигурителни компании имаат спроведено истражувања заради проверка дали навистина постои опасност од пожар, од жешките делови на возилото коишто доаѓаат во допир со тревата. Потврдено е дека оваа опасност не само што постои, туку и на тестирањата се случувало тревата да се запали за само неколку секунди од жешкиот катализатор и пожарот да се прошири на целото возило.

Опасноста постои при секое паркирање на исушени тревни површини, но исто така и при запирање покрај патот, заради починка. Логично е дека опасноста е поголема кога и сувата трева е повисока, при жешко време и мало растојание меѓу возилото и подлогата. Вжештените сопирачки дискови, особено при долго спуштање по надолнина, исто така претставуваат потенцијален извор на пожар. Кај автомобили со спуштено подвозје треба да се внимава особено.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
38 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743