129
18 shares, 129 points

Vespa претстави побрза изведба на својата Elettrica на салонот на мотоцикли во Милано (до 10-ти ноември). Скутерот сега постигнува крајна брзина од 70 km/h место 45 km/h. Италијанците ветуваат 70 километри со едно полнење. Доколку се избере економичен режим, досегот се зголемува на 100 километри, но во тој случај и крајната брзина не надминува темпо 45.

Полнењето на батеријата до 100% трае четири часови. Моторот испорачува моќност од пет КС (номинална моќност 3,6 kW, максимална моќност 4 kW) и постигнува вртежен момент од 200 њутнметри.

Vespa почнува да вози на струја

New photo by Automedia MK / Google Photos

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
18 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *