109
24 shares, 109 points

Беше само прашање на време. На салонот за мотоцикли во Милано, Vespa ја претстави електричната верзија на легендата на две тркала. Спојот на традиција и електричен погон му обезбедува одлични стартни позиции на електроскутерот.

Со континуирана моќност од 2,7 КС, електричната веспа го постигнува истото ниво како стандардната изведба со мотор од 50 сантиметри кубни. Но, максималната моќност е двапати повисока и ветува многу подобри возни перформанси.

Производителот декларира 100 километри возење на Vespa Elettrica со едно полнење. За батеријата да се наполни повторно до крај, потребни се четири часови при користење обичен приклучок за струја. Дополнително ќе се понуди и хибридна изведба со екстра генератор, со што досегот ќе се зголеми двојно.

Меѓу можностите на електричната веспа спаѓа и поврзување со паметен телефон. Продажбата ќе стартува в година, нарачките на поголемите пазари може да се направат и онлајн. Цените уште не се објавени, се спомнува можност за месечна рата за користење на батеријата, како подостапна опција при купување.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

109
24 shares, 109 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format