157
20 shares, 157 points

Добавувачот на автомобилската индустрија Valeo е вклучен во планот на француската влада за поттикнување на производството на штедливи и чисти автомобили во земјата.

Познатиот добавувач Valeo ќе биде меѓу клучните играчи што ќе придонесуваат за повторно заживување на автомобилското производство во земјата, откако истото претрпе силен удар поради корона-кризата. Улогата на Valeo ќе биде да ги снабдува производителите на автомобили во Франција со нова технологија што ќе води кон намалување на потрошувачката на гориво и на емисијата на штетни материи. Француските власти ветија голема помош за производителите на автомобили, но условот е да се организира производство на штедливи и чисти автомобили, за земјата да стане европски лидер во поглед на електромобилноста.

Valeo е произведувач на 48-волтните системи што го сочинуваат популарниот благ хибриден погон. Добавувачот со долга традиција во индустријата ќе учествува во отворањето нови работни места во Франција и во поддршка на локалното стопанство.

Француската влада основаше инвестициски фонд со годишен буџет од 150 милиони евра, кој ќе овозможи Valeo да ги развива идните технологии во земјата и на тој начин да го зајакне своето локално присуство.

Франција со помош од 8 милијарди евра за авто-производителите

Renault Captur
Renault Captur

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *