138
22 shares, 138 points

Американец со тенк украден од воена база во Вирџинија си приредил авантура долга 100 километри, бегајќи ѝ на полицијата којашто цели два часа немоќно го следела борбеното возило

Уште една епизода со полициска бркотница по американските патишта, овојпат со сериозен предизвикувач. Брзо по стемнување, жителите на градот Ричмонд во сојузната држава Вирџинија имале глетка каква што ретко се доживува. Тенк го тресел асфалтот во градот, додека вообичаената колона од десетици полициски возила следела зад него.

Тоа што жителите го пријавувале како тенк, сепак било само командно оклопно возило, но и тоа е закана што не смее да се потцени. Военото возило било украдено од локалната база околу осум часот навечер, по што следело пристојно долго возење од стотина километри. Брзината не била проблем за полицијата да го сопре „тенкот“, затоа што тој не постигнува повеќе од шеесетина километри на час. Проблемот е што се работи за борбено возило тешко десетина тони, коешто е создадено да не може да се сопре. Авантурата завршила по цели два часа, возачот е приведен.

Полицијата морала да примени сила за да го совлада возачот, кој е воено лице од базата. Како што известуваат тамошните медиуми, војникот е однесен во болница, со лесни повреди. Нема други повредени, нема ниту позначајна материјална штета. Во тенкот немало муниција, се утврдуваат причините за оваа необична вежба на американскиот војник.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

138
22 shares, 138 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format