156
20 shares, 156 points

Учениците во американската сојузна држава Вирџинија отсега патуваат со автобуси со погон на струја. Thomas Built Buses, северноамериканска подружница на Daimler, ги испорача првите 50 примероци од овие жолто-црни автобуси што се редовна појава во тинејџерските филмови и што отсега возат на струја. Станува збор за најголем налог од овој вид во САД досега.

Иницијативата доаѓа од компанијата за електродистрибуција Dominion Energy со седиште во Вирџинија, којашто планира целиот возен парк од 1.050 училишни автобуси да се префрли од дизел на електричен погон.

Батериската технологија во автобусите од типот Saf-T Liner Jouley потекнува од калифорниската компанија Proterra. Вкупниот капацитет на вградените батерии изнесува 220 kWh, со што може да се постигне досег од околу 215 километри.

Thomas Built Buses моментно е единствен производител на училишни автобуси што стандардно вградува техника за брзо полнење со еднонасочна струја. При приклучување на брз полнач, автобусот Jouley постигнува целосна наполнетост на батеријата за околу три часови.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *