132
18 shares, 132 points

Кинескиот интернет-гигант Baidu влегува со 600 милиони долари во агресивниот стартап проект Uber. Фирмата во меѓувреме има нови закони од властите во Тајланд, Шпанија и САД.

Посредникот за заедничко користење на возила Uber, којшто ги нуди своите услуги преку апликации за iOS и Android, веројатно ќе добие нов голем инвеститор од Кина. Агенцијата Bloomberg денес објави дека интернет-гигантот Baidu влегува во Uber. Покрај пари, Uber ќе добие и пристап до онлајн-ресурсите на операторот на најголемиот кинески пребарувач. Со овој чекор Baidu ќе му овозможи на Uber да го освои големиот кинески пазар.

Bloomberg засега не ја објавува висината на инвестициите, но според информации од кинеското радио, спогодбата тежи околу 600 милиони американски долари. Во почетокот на декември, Uber собра 1,2 милијарда долари од инвеститорите. Старт-ап фирмата од Сан Франциско се проценува на околу 40 милијарди долари. Пролетоска, Uber обезбеди уште една милијарда долари.

Оваа услуга за заеднички превоз се наоѓа во голема експанзија и според наводите на сопствениците веќе е достапна во повеќе од 50 држави. Услугата се состои во тоа што нуди посредство во обезбедување на превоз со шофер, но и со приватни возачи. Такси-компаниите и државните институции негодуваат заради нечесната конкуренција, односно поради тоа што услугите на Uber не ги почитуваат важечките одредби за превоз на патници.

Два града во Калифорнија – Сан Франциско и Лос Анџелес – поднесоа тужби против Uber. Во тужбата се наведува дека фирмата изнела погрешни податоци за проверката на безбедноста на нејзините услуги на превоз. Во Индија, пак, постојат сомнежи околу сигурноста на превозот, откако жена од Њу Делхи се пожалила дека возач на Uber ја нападнал. Покрај тоа, властите во Шпанија и Тајланд целосно ја забранија работата на Uber.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743