159
21 shares, 159 points

Станува уште повозбудливо во купот што излезе вистински мамец за публиката. По трикратниот триумф, се покажува дека Мартин Делев сепак може да се престигне на асфалтот. Во чевртата трка од Твинго Куп, на белградско Ушќе, највисоко на подиумот се искачи Давид Малиновски.

По доминацијата на Мартин Делев во изминатите три трки во рамките на Твинго Куп, вчера на патеката „Ушче“ во Белград, победата му припадна на Давид Малиновски. Бројната публика присуствуваше на сцена каква што долго време се нема случено ниту во највисоките нивоа на мотоспортот. Малиновски постигна време 33:18,951 минути, со предност од само 0,226 секунди пред Емил Нацка. Третото место на подиумот му припадна на Слободан Трајковски.

Трикратниот победник сезонава, Делев, во Белград финишираше на четвртото место, додека петти беше Иван Стефановски. Тројца возачи не ја завршија трката, а тоа се Томас Трајановски, Александар Кочевски и Ангелче Стојковски.

Петтата трка во Твинго Куп сезонава ќе се вози на круг во Кичево, во викендот од 20-ти до 22-ри септември.

Нашите Twingo CUP модели подготвени за утрешната четврта официјална трка за оваа сезона како дел од International circuit car event „PRIX BELGRADE – UŠĆE 2019“.🏁🚀

Posted by Renault Sport Macedonia on Saturday, August 31, 2019

Renault Twingo: Минито што е пооригинално и од Mini


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *