152
21 shares, 152 points

Градовите низ светот испробуваат нов трик што треба да им го привлече вниманието на возачите и да ги натера за подзапрат пред пешачки премин. Со неколку бои плус и со примена на геометриски правила, зебрата добива трета димензија. Наши инженери сепак имаат подобро решение.

Запирањето пред пешачки премин и натаму е несовладана вештина за широк круг возачи. Во сообраќајната хиерархија, автомобилот е на највисокото скалило и неговиот возач нема потреба да запира пред било што на патот. Таков впечаток се добива кога пешак има намера да мине преку улица и мора да исчека прво сите автомобили да одминат. Тогаш почнува вистинската драма. Откако ќе згазне на улица, човек мора буквално да истрча до другиот крај, за случајно да не им го попречи патот на возачите.

За улиците да не прераснуваат во гладијаторска арена, повеќе градови низ светот во последнава половина година почнаа да применуваат едноставен, но делотворен трик. Станува збор за тридимензионален пешачки премин, за зебра што создава впечаток како да лебди над улицата. Бидејќи оддалеку изгледа како пречка на патот, возачите подзапираат, пешаците можат спокојно да преминат улица.

Но, не постои гаранција дека зебрата со тридимензионален ефект ќе го привлече вниманието на возачите и со тоа ќе придонесе за подобрување на безбедноста. Проблем е тоа што визуелниот ефект се постигнува само во една насока на улицата. Втор проблем е тоа што ефектот се губи навечер и при секој дожд.

Кој пробал, знае. По тој принцип се водат градските управи и го применуваат трикот. Тридимензионалната варијанта на прешачки премин се црта брзо и едноставно – доколку се познаваат неколку геометриски правила – не е скапа и може во секое време да се пребои.

Многу поделотворно и посериозно решение пристигна од група македонски инженери пред неколку месеци. Системот е наречен Smartbump, односно станува збор за интелигентен лежечки полицаец. Можно е овие интелигентни регулатори на брзината на движење наскоро да ги видиме во поголем број по нашите улици.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
21 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format