155
23 shares, 155 points

За американскиот претседател Трамп, инвестицијата на Volkswagen во висина од 800 милиони долари во фабриката во Тенеси е „голема победа.“ Во вообичаен манир, тој не пропушти да ја покаже својата одушевеност од чинот со објава на твитер. Мал проблем може да биде тоа што VW таму ќе произведува електрични автомобили, кои не се особено по вкус на претседателот на САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја поздрави баснословната инвестиција на Volkswagen во производството на електрични автомобили во земјата. Трамп преку твитер честиташе за изборот на фабриката во Чатануга, Тенеси, како локација за производство на возилата. Според Трамп, оваа одлука на Volkswagen претставува „голема победа!“

Volkswagen во понеделникот објави дека ќе започне со производство на електрични автомобили во САД, стравувајќи од заканите за воведување американски царини за увозни возила. Како резултат од тоа, авто-гигантот ќе инвестира 700 милиони евра во проширување и подготовка на фабриката, за производство на електрични автомобили. Во 2022 година, оттаму ќе излезе СУВ-моделот со погон на батерии, ID. Crozz, како дел од триото електрични автомобили врз платформата MEB.

Дали европските компании ќе го одвратат Трамп од намерата да воведе царини за нивните автомобили?

Според шефот Дис, големата инвестиција може да се претолкува како чекор што ќе го убеди Трамп да се откаже од намерата за водедување царини за увозните автомобили во САД. Европските марки, кои извезуваат огромни контингенти возила преку океанот, веќе со месеци стравуваат од заканите на американскиот претседател. Поскапувањето на возилата би претставувало голем товар за браншата.

Трамп ги кани германските авто-босови во Белата Куќа

Кој го сака кабриолетот на Трамп?

Трамп цени дека штедливите автомобили се штетни по здравјето

Калифорнија не ги сака „валканите“ автомобили на Трамп


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

155
23 shares, 155 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format