141
35 shares, 141 points

Американските возачи со авантуристички дух повеќе од шест децении веруваат во пикапите на Toyota, било да станува збор за возење по терен или асфалт. Но, последниот пикап од јапонската марка што одамна е натурализирана таму, се разликува од сите досега. Yaris Adventure ќе има премиера на салонот Њујорк’19.

Авантуристичкиот Yaris е автомобил што многумина го бараа, но досега не знаеја како да го замислат. Тој е половина пикап, половина лимузина, но спојот е 100% неодолив. Задниот дел е изработен од композити. Возилото посебно привлекува со комфор и штедливост на лимузина, во комбинација со доволно голем товарен простор, но и доволно малечок простор, за соседите и пријателите да не додеваат секогаш кога треба да се превезе нешто тешко и големо.

Анонимен директор во Toyota открива дека неговата марка е „возбудена околу дебито на овој автомобил што никој не го очекуваше. Ние секогаш ги слушаме нашите клиенти и реагираме соодветно на пазарот.”

Toyota Yaris Adventure основа сосем нов сегмент, исто како RAV4 на времето

Исто како што RAV4 беше предводник на СУВ-сегментот, така и Yaris Adventure ги поставува основите за комплетно нов сегмент возила. Напред се забележува агресивниот браник, комплетно опремен со куки за влечење, кои се совршени за ситуации во кои возилото воопшто не требало да се најде.

Со должина од 4,25 метри, Yaris Adventure е одличен за паркирање на местата што останатите возачи на пикапи мора да ги поминат, затоа што нема доволно простор за нив.

Динамичниот систем за распределба на вртежниот момент, кој дебитираше со новата генерација на RAV4, нема да се вградува во пикапот од Yaris. Производителот сепак ветува дека новиот погон на сите тркала ќе овозможи возилото лесно да излезе од катна гаража, во услови кога има снег надвор.

Проект-менаџерите решија да не вградуваат навигација во Yaris Adventure, затоа што сите знаат до каде ќе стасаат со ова возило. Веројатно само до 1-ви април.

Тест: Toyota Corolla 1.2 Turbo Executive

Toyota ќе испраќа возило со водороден погон на Месечината

Toyota и Suzuki се подготвуваат за голема соработка

Тест: Lexus ES 300h Luxury

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
35 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *