120
17 shares, 120 points

Јапонскиот производител на автомобили Toyota стекна удел во познатата служба за посредување за превоз Uber.

Toyota купи удел во акциите на Uber. Производителот на автомобили стекна удел во висина од 10,25 проценти во контроверзната американска служба за посредување за превоз Uber. Тоа го чинеше јапонскиот производител 293 милиони американски долари, односно околу 260 милиони евра.

Во исто време, Toyota го скуси својот удел во останатите компании, како во производителот на алати OSG, во Nippon Steel и во добавувачите Ichikoh Industries и Mitsuboshi Belting.

Uber неодамна мораше да скуси уште 3.000 работни места поради корона кризата, откако во минатите месеци отпушти 6.700 работници.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

120
17 shares, 120 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *