149
117 shares, 149 points

На светскиот пазар лани се продадени над 1,52 милион автомобили од корпорацијата Toyota со електрифицирана погонска спрега. Тоа е за 8% над досегашниот рекорд во 2016 година. Јапонскиот производител ја достигна целта поставена во „Toyota Environmental Challenge 2050“ три години порано од планираното. Целта беше да се надмине годишна продукција од 1,5 милиони автомобили со електрифицирана погонска спрега.

Од почетокот на продажбата на првиот Prius во 1997 година, вкупниот број на хибридни автомобили на Toyota порасна на 11,47 милиони примероци. Животната средина е поштедена од преку 85 милиони тони СО2. За само 20 години, продажбата на хибридни автомобили пораснала од 500 примероци на јапонскиот пазар, на преку 1,5 милион возила во над 90 држави.

Во 2020 година пристигаат електрични автомобили од Toyota

Модели што се технолошки предводници во актуелната понуда на Toyota се верзијата на Prius со плагин хибриден погон и лимузината Mirai, којашто користи горивни ќелии, односно водород како погонско гориво. Од 2020 година, Toyota започнува со продажба на електрични возила прво во Кина и Индија, а потоа и во Јапонија, САД и Европа. Во регионите во развој ќе се зголемува продажбата на хибридни возила, со цел да се намали емисијата на стакленичките гасови.

Lexus NX 300h F Sport: Луксуз со двотарифно броило

Toyota подготвува десет електрични автомобили за 2020

Дебатата за иднината на автомобилизмот започнува од МАНУ


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
117 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813