125
17 shares, 125 points

Јапонците по втор пат го прикажуваат концептот FT-1 на важен јавен собир, со што се потврдуваат плановите од него да произлезе наследникот на легендарната Supra.

Toyota предизвика огромно вниманиена салонот во Детроит во јануари со прикажувањето на концептот на суперспортски автомобил FT-1. Тркачот првично беше развиен со цел да се појави во тркачката симулација Gran Turismo 6, но уште тогаш беше јасно дека Toyota всушност го опипува пулсот на автомобилската јавност за можниот наследник на спортското купе Supra. Концептот FT-1 деновиве го доживува второто појавување пред јавноста на важен настан, конкретно на собирот во Пебл Бич.

Посебно за појавувањето на Пебл Бич, FT-1 доби нова боја на каросеријата и модифицирана внатрешност. Место во црвена боја, каросеријата на моќното купе сега е во графитно сива боја, со којашто уште подобро се нагласуваат контурите на возилото. Засега Toyota FT-1 вози само во виртуелниот свет – во септември ќе почне дистрибуцијата на тркачката симулација Gran Turismo 6. Премиерата на наследникот на Supra се очекува во 2017 година.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
17 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743