146
24 shares, 146 points

Светскиот број 1 соопшти на салонот во Женева дека го заменува дизелот во своите патнички автомобили со хибриден погон, поточно со повеќе варијанти на хибридниот погон. Почетокот на новата стратегија го одбележа новата генерација на Toyota Auris, којшто се нуди со втора хибридна верзија со 180 КС.

Toyota нема да вградува дизел мотори во идните генерации на своите модели. Место тоа, во новите моделски генерации на најголемата автомобилска марка во светот ќе се нудат повеќе верзии на хибридниот погон. Штотуку претставената трета генерација на компактниот модел Toyota Auris е првиот нов модел што се нуди во две верзии со хибриден погон. Новата верзија настапува со повеќе динамика и располага со системска моќност од 180 КС, комбинирајќи го новиот дволитарски бензинец. Јапонскиот производител уште со кросоверот C-HR најави дека се откажува од вградувањето дизели во своите модели.

Лани Toyota продала 406.000 автомобили со хибриден погон на европскиот пазар, што претставува спектакуларен раст во продажбата од 38 проценти. Моделите со две срца учествуваат со преку 40 проценти во вкупната продажба на Toyota во Европа. Наспроти тоа, дизелот учествува со помалку од десет проценти во продажбата.

Класичните „тешкаши“ како Hilux, Proace и Land Cruiser и натаму ќе се нудат во верзија со дизел мотор, исто како и актуелните „мегасветски“ модели, како Corolla или Avensis.

Toyota лани продала над 1,5 милион хибридни автомобили

Toyota подготвува десет електрични автомобили за 2020

Toyota Camry се враќа на европскиот пазар?

Германија доби храм за обожувателите на Toyota

Тест: Toyota Auris Hybrid Touring Sports

Lexus NX 300h F Sport: Луксуз со двотарифно броило


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

146
24 shares, 146 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813