136
18 shares, 136 points

Хибридната изведба на Auris го постигна најдобриот резултат на супертестот на магазинот auto motor und sport. Додека другите возила имаат барем по еден дефект, Toyota издржа без ниту еден.

Експертите на германскиот магазин ја ценат особено погонската техника на јапонскиот компакт и наведуваат дека „хибридниот погон е значително посложен и со тоа е повеќе подложен на дефекти отколку класичниот погон.“ Toyota го докажа спротивното и работеше беспрекорно за целото времетраење на двегодишниот супертест на 100.000 километри. Освен редовното сервисирање, Auris ниту еднаш немаше потреба да ги посети сервисните работилници на марката. По 98.805 километри беше заменета само една светилка за соборено светло.

Магазинот ги врши супертестовите уште од 1962 година и оттогаш повеќе од 300 возила ја минале пробата на издржливост. На почетокот се тестираше на 15.000 километри, а од 1976 година возилата се тестираат на 100.000 километри.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743