145
21 shares, 145 points

Toyota ќе одржи дури три светски премиери на својот штанд во Женева. Публиката на салонот покрај езерото Леман за првпат ќе ја види новата генерација на компактот Ayris, исто како и освежениот Aygo, а со спектакуларен концептен автомобил ќе се најави и враќањето на спортската легенда Supra во понудата на јапонскиот гигант.

Фабричката фотографија само грубо ги прикажува каросериските контури на новиот Auris, најавувајќи многу подинамичен стил отколку досега. Во третата генерација на Toyota Auris пристига и нов дволитарски бензинец, како основа за втората верзија со хибриден погон во гамата на моделот. Toyota веќе го остварува тоа што го најави лани во Франкфурт: Поголем избор од моделски изведби со електрифицирана погонска спрега, вклучувајќи и по две верзии со хибриден погон во гамата на одделни модели.

Светска премиера има и за фејслифтот на Aygo. Препознатливиот преден дел во таканаречениот X-Design е уште повеќе нагласен во новото моделско годиште. Инженерите ветуваат и подобрена управливост, за уште поголемо уживање во возењето на бестселерот во сегментот на градските автомобили.

Toyota го усовршува концептот на мобилноста на иднината, кој веројатно ќе биде масовно присутен на Токио 2020

Во рамките на визијата „Мобилност за сите“, Toyota на салонот ќе прикаже и неколку иновативни технички решенија, меѓу кои и семејството од трите електрични возила Concept-i. Овие возила ги исцрпуваат можностите на автомомното возење и венташката ингелигенција и се скроени за потребите на различни видови корисници во различни средини.

Големо внимание се очекува да привлече и студијата Fine-Comfort Ride од салонот во Токио, преку којашто дизајнерите ги истражуваат новите можности во просторното искористување на кабината што се отвораат со електричниот погон.

Toyota лани продала над 1,5 милион хибридни автомобили

Toyota подготвува десет електрични автомобили за 2020

Toyota Camry се враќа на европскиот пазар?

Тест: Toyota Auris Hybrid Touring Sports

Овој модел на Toyota е шампион во гостопримливост

Toyota има фин концепт за комфорно возење за Токио


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
21 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format