157
30 shares, 157 points

Toyota ги разгледува можностите за соработка со јапонската агенција за вселенски истражувања Jaxa во нејзините меѓународни проекти. Како прв чекор се планира возило со погон на водород и човечки екипаж, за истражување на планетите. Toyota уште од мај 2018 година соработува со Jaxa на развој на студија на „rover“ со кабина под притисок.

На површина од 13 метри квадратни би можеле да работат и живеат два, а по потреба и четири астронаути, без потреба да носат астронаутски костуми. Концептното возило долго шест метри ќе служи како подвижна вселенска станица. Со неа ќе може да се управува од внатре, но и оддалеку. Се работи и на автономно возење.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Предноста на водородниот погон е суштинска, затоа што тој овозможува уште подетално истражување на површината на Месечината. Бидејќи е ограничена количината гориво што може да се понесе до земјиниот сателит, водородот во тој поглед е идеално гориво. Со погонот на водород „rover“ може да измине повеќе од 10.000 километри.

Toyota Supra вози повторно по пауза од 17 години

Toyota Corolla во комби изведба за салонот во Париз

Традицијата победува: Toyota Auris повторно е Toyota Corolla

Toyota Auris во Женева: Кој уште прашува за голф?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
30 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format