136
18 shares, 136 points

Во следните три месеци Toyota ќе го отстапи иновативниот авто-скутер на тестирање на дваесетина автомобилски експерти, трендесетери и јавни личности.

Целта на тестирањето на i-Road во јавноста е да се демонстрира ефикасноста на необичното возило со погон на струја во секојдневието. I-Road нуди оригинално чувство во возење, како комбинација од скутер и автомобил. Примероците што ќе бидат достапни за тестирање од јавноста на улиците во Токио се базирани врз концептниот автомобил што беше прикажан на последниот авто салон во Токио. Оттогаш инженерите на Toyota ги подобрија прегледноста, практичноста и маневрирањето. Десет примероци од i-Road ќе им се отстапат на тестирање на 20 избрани личности од јавната сфера, од експертската јавност и од круговите што ги одредуваат новите трендови.

Технички податоци : Toyota i-Road

Должина 2,345 mm
Ширина 870 mm
Висина 1,455 mm
Тежина на празно возило 300 kg
Гуми напред 80/90R16
Гуми назад 120/90R10
Седишта 1
Круг на вртење 6.0 m
Погон 2 електромотора
Брзина 60 km/h
Досег 50 km
Батерии Литиум јон


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format