157
20 shares, 157 points

Во ноември, Toyota повторно продаде повеќе возила отколку Volkswagen и со тоа е на пат да ја задржи титулата на најголем производител на автомобили во светот. Разликата е „само“ 100 илјади возила.

Во периодот од јануари до ноември, јапонската марка продаде вкупно 9,2 милиони возила низ светот и со тоа повторно е во предност во споредба со Volkswagen, кој заостана со само 100 илјади возила во битката за најголем производител на автомобили на земјината топка. Пет години во континуитет Toyota продава повеќе возила од Volkswagen. Онаа „стотка“ заостаток можеби ќе се претвореше во предност за германскиот гигант, доколку не избиеше аферата за лажните вредности на издувот на дизел моторите. Можеби сепак ќе се случи некое изненадување во последниот месец од годинава.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
20 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format