112
16 shares, 112 points

Toyota ќе го преземе софтверското решение Smart Devicelink коешто е развиено од Ford. Софтверот нуди богати можности за користење на мобилни апликации во возилото.

Софтверот прераснува во стратешко орудие и во автомобилската бранша. Производителите очигледно не сакаат повеќе да си дозволат во своите возила да нудат застарен кориснички софтвер, кој се чини смешен покрај апликациите што ги користиме секојдневно на мобилните телефони. Toyota ќе го преземе во своите возила софтверското решение Smart Devicelink, развиено од Ford. Со овој софтвер, на возачите им се нудат дополнителни можности при користењето на мобилните апликации. Во возилата што поседуваат Smart Devicelink, популарните апликации може да се користат преку дисплеите и прекинувачите во кокпитот, исто како и преку говорна команда.

Ford свесно го разви Smart Devicelink како софтвер со отворен код, со цел да понуди стандард во браншата. Добавувачите на автомобилската индустрија QNX Software Systems и UIEvolition исто така имаат намера да го применат софтверот на Ford во своите производи. Моментно францускиот PSA Peugeot Citroen ги испитува можностите за примена на Smart Devicelink во своите модели. Honda, Mazda и Subaru исто така се заинтересирани за софтверот на Ford.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

112
16 shares, 112 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813