141
19 shares, 141 points

Дилерите со најдобри резултати од 32 европски држави беа одликувани со наградата „Ичибан“. Toyota ја доделува оваа награда врз основа на степенот на задоволство на клиентите на марката.

Клиентот е прв – јапонската марка отсекогаш се раководела според оваа философија, којашто е во сржта на нејзиниот генетски код. Toyota Motor Europe, на свечена церемонија во францускиот град Кан, во четвртокот им ја додели наградата „Ичибан“ на 44 свои дилери во 32 европски држави, како признание за нивната посветеност во постигнување задоволство на клиентите во продажбата и во постпродажбата на возилата. Toyota ги оценуваше перформансите на околу 2.300 европски дилери на Toyota.

Јапонскиот збор „Ичибан“ потекнува од „Окиакусама Ичибан“, којшто значи „Клиентот е прв“, па оттаму и „ичибан“ се однесува на „прв“ или „на прво место“. Откако Toyota почна да ги доделува наградите во 2007 година, перформансите на дилерите се подобрија за 47,5 проценти во продажбата и за 40 проценти во постпродажбата.

Во нашето пошироко соседство, наградата „Ичибан“ ја освоија Сладабони (БиХ), Мотомом (Бугарија), Тојота центар Загреб (Хрватска), Атанасиос Подас (Грција) и Тојота Центар Београд (Србија).


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
19 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format