186
25 shares, 186 points

Новата тест-патека во западниот дел на Унгарија може да стане магнет за нови инвестиции во автомобилскиот сектор во земјата. Премиерот Виктор Орбан ја нарече патеката за тестирање вредна близу 13 милиони евра „Силиконска Долина на унгарската автомобилска индустрија“.

Производителите на автомобили и нивните добавувачи учествуваат со 25 милијарди годишно во економијата во земјата, што е близу една третина од вкупното производство. Лани Унгарија одобри 36 нови инвестиции во автомобилскиот сектор, кои ќе отворат уште 6.700 работни места.

Во фабриките на Mercedes, Suzuki, Opel и Audi, како и во преку 700-те погони на добавувачите работат близу 160.000 лица. Mercedes инвестираше 580 милиони евра во проширување на производствениот капацитет во Унгарија и дополнителна милијарда евра во изградбата на втората фабрика.

Фабрика за батерии, фабрика за компоненти од карбон, тестирање роботски и електрични возила

Во тек е изградбата на фабриката за батерии за електрични автомобили на јапонскиот гигант GS Yuasa, додека Zoltec, исто така од Јапонија, гради фабрика којашто ќе биде најголем погон за карбонски компоненти во светот.

Следниот стратешки чекор на земјата е привлекување на проекти во секторот на истражувањето и развојот. Компаниите плаќаат данок од 9 проценти, што е најниска даночна стапка во ЕУ, а постојат и посебни даночни олеснувања за компаниите од секторот што ги создава новите технологии.

Тест-патеката се наоѓа во близина на Залаегерсег, на околу 200 километри југозападно од Будимпешта. Таму ќе се тестираат и автономни возила, а постои и симулација на урбана средина, во којашто истовремено може да се тестираат до 70 возила.

Наскоро, Bosch започнува со изградба на посебна тест-патека со површина од 10.000 метри квадратни, кадешто ќе се тестираат автономни и електрични возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

186
25 shares, 186 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format