137
18 shares, 137 points

Tesla забележа нов рекорден број на испорачани возила за едно тромесечје, но инвеститорите пак не се задоволни со резултатот. Сите се надеваа на уште подобри резултати.

Американскиот производител на електрични возила Tesla постигна нов рекорд за број на испорачани возила за едно тромесечје, но очекувањата беа дека ќе се постигне многу повеќе. Во третиот квартал, компанијата испорача 97.000 возила. Тоа е нов рекорд за производителот, но зголемувањето изнесува само два проценти во споредба со претходниот квартал. Шефот Илон Маск очекуваше дека ќе се испорачаат најмалку 110.000 возила.

Техно-милијардерот пред извесно време испрати порака до своите вработени, дека постои можност првпат да се испорачаат повеќе од 100.000 возила во еден квартал. Американските медиуми масовно ја објавија содржината на писмото. Но, ништо од големите очекувања.

Акционерите исто така не беа особено одушевени од резултатот. Вредноста на акциите последувателно опадна за близу шест проценти. Најголемиот дел од испорачаните возила отпаѓа на Model 3, на хит-моделот на калифорнискиот специјалист, со 79.600 примероци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
18 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *