91
15 shares, 91 points

Производителот на електрични автомобили од Калифорнија повторно се најде под напад на американските институции. Овојпат се работи за обвинување дека Tesla пријавувала помалку повреди на своите работници отколку што реално се случиле во производствените погони. Калифорниската агенција што е одговорна за заштита при работа веќе ја започнала истрагата за тешките обвинувања.

Во земјата постојат строги стандарди чијашто цел е да се спречи секаква можност за повреда на работното место. Постојат обвинувања и дека Tesla не ги пријавувала реалниот број и тежина на повредите што биле предизвикани на работното место, исто како и заболувањата меѓу вработените.

Веб-страницата „Reveal“, којашто е дел од американската медиумска организација за истражувачко новинарство, објави дека Tesla намерно ги прикривала случаите на тешки повреди на работниците во фабриката во Фремонт. Компанијата на милијардерот Елон Маск категорично ги демантираше обвинувањата. Според Tesla, станува збор за плански водена кампања за дезинформација, за интересите на синдикатот на работници во автомобилската индустрија. Овој синдикат веќе две години прави обиди за работниците во Тesla да ги стави под своја заштита.

Може едно „тјунирање“ на Tesla Model S?

Tesla Model 3 паузира од производствените ленти

Tesla во спор со органите за безбедност во сообраќајот во САД

Рекордно тримесечје за Tesla: Загуба од половина милијарда долари


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

91
15 shares, 91 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813