168
22 shares, 168 points

Калифорнискиот производител на електрични автомобили Tesla Motors ќе им ги продава своите батерии и на домаќинствата и на фирмите. Во нив ќе може да се акумулира енергија произведена од соларни колектори или ветерници и ќе стои на располагање за подоцнежна примена. Во пробниот период, Tesla веќе им го испорача системот на интернет сервисот за трговија Amazon, којшто располага со огромна мрежа од компјутерски централи, како и на продажната мрежа на компанијата Target.

Продажбата на батерискиот пакет со пазарно име Powerwall ќе стартува налето, по цена од 3.000 долари за основниот модел. Модулот со димензии 130 х 86 х 18 сантиметри и тежина од 100 килограми се поставува на ѕид и ќе биде на располагање во повеќе бои. Користењето на Powerwall ќе биде добредојдено и во периодите од денот кога интелигентните дистрибутивни мрежи за електрична енергија ја поскапуваат тарифата, зависно од оптоварувањето на мрежата. Батериите ќе можат да се наполнат повторно во времето на евтината тарифа. По стартот на пазарот во САД, Tesla ќе ги понуди батериите и на глобалниот пазар.

Tesla самостојно ја произведува и испорачува струјата на своите презентации

Tesla моментно гради фабрика за батерии во Калифорнија, во вредност од пет милијарди долари. Изградбата се очекува да заврши до 2020 година, со капацитет за производство на половина милион батериски пакети годишно. Според процените на амбициозниот Маск, за целата територија на САД да се снабдува со струја се потребни 160 милиони големи батерии. На презентациите на Tesla се користи исклучиво струја од батерии од сопствено производство.

Лани, специјалистот за електрични автомобили продаде 31.600 примероци од единствениот модел што го нуди, спортската лимузина Tesla Model S. Аналитичарите проценуват дека Tesla ќе достигне промет од 4,5 милијарди долари со бизнисот со батериски пакети. Партнери на Tesla во овој проект се светските гиганти General Electric и LG.

Tesla Powerwall е достапен во две изведби, со капацитет од 7 и од 10 киловатчасови. Повеќе батериски модули може да се поврзат за домаќинства со поголема потрошувачка. Гаранцијата изнесува 10 години.

tesla powerwall 1Потрошувачка на струја на уреди во домаќинството

ТВ 0,1 kWh/h

Светилки 0,1 kWh/h

Лаптоп 0,05 kWh/h

Ладилник 4,8 kWh/дневно

Машина за перење алишта 2,3 kWh за едно користење

Машина за сушење алишта 3,3 kWh за едно користење


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

168
22 shares, 168 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813