122
33 shares, 122 points

Tesla ќе произведува поевтина изведба од својот најдостапен автомобил, Tesla Model 3. Калифорнискиот производител најави моделска изведба со помал капацитет на батеријата, а поради тоа и со пониска цена. Model 3 досега беше достапен исклучиво во изведба со батерија со капацитет за 310 милји, односно близу 500 километри.

Новата моделска варијанта ќе постигнува досег до 260 милји или околу 420 километри. Нејзината цена ќе изнесува најмалку 45.000 долари на пазарот во САД. Врвната моделска изведба на Model 3, со два електромотора, погон на сите тркала и поголем капацитет на батерија, поскапе и моментно стартува од 54.000 долари.

tesla model 3Електро-пионерот најави уште една верзија, со уште понизок капацитет на батеријата, чијашто цена би изнесувала 35.000 долари. Tesla не посочува датум кога би започнала продажбата на најевтината верзија на Model 3. Компаниите обично го стартуваат производството на моделите во нивните најскапи варијанти, заради побрзо враќање на инвестицијата во развојот и во производството.

Tesla дистрибуираше Софтвер 9.0 во своите автомобили

Tesla продаде 200.000 автомобили во САД

Планот е исполнет: Неделно по 5.000 примероци од Tesla Model 3

Tesla Model 3 во САД се продава подобро од Audi и BMW


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

122
33 shares, 122 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743