154
55 shares, 154 points

Четвртиот модел во понудата ќе му обезбеди влез во милионерското друштво на калифорнискиот електро-специјалист. Но, ова е првпат модел на Tesla да има конкуренција уште пред да стартува неговата продажба.

Моделите на Tesla секогаш беа први во своите сегменти. Tesla Roadster направи револуција во електричниот погон, во поглед на брзината, досегот, и секако имиџот. Model S го понуди погонот на струја во лимузина од вишата класа, потоа следеше Model X, кој го направи истото во сегментот на големите СУВ-модели. Пристигањето на Model 3 се оддолжи, а уште подолго време беше потребно за да се постигне планираната продукција, но со овој модел, светот сепак доби подостапна варијанта на електричниот погон во автомобил од Tesla, во класата на Audi A4 или Mercedes C-Class.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Со премиерата на четвртиот модел, Tesla ќе се впише и во клубот на милионерите – со годишна продукција од преку еден милион возила. Шефот Илон Маск очекува дека од Tesla Model Y ќе се продадат повеќе примероци отколку од постоечките Model S, X и 3 заедно. Но, новиот модел се соочува со пречка што досега не постоеше за калифорнискиот производител. Во класата на Tesla Model Y веќе постојат неколку СУВ-модели со погон на струја. Audi e-tron и Jaguar I-Pace веќе се возат по патиштата, a наскоро ќе им се придружат и Mercedes EQC и BMW iX3

Цената на Tesla Model Y не е спектакуларно ниска, но е под e-tron или I-Pace

Цената за основната изведба на Model Y ќе изнесува 39.000 долари, но ќе мине уште некое време додека оваа изведба биде достапна. Поскапата изведба со продолжен досег ќе се нуди на европскиот пазар по цена од 55.000 евра. Верзијата со погон на сите тркала ќе чини екстра 4.000 евра, додека за топ-моделот со врвни перформанси ќе бидат потребни 67.000 евра. Audi e-tron почнува малку под 70.000 евра, а од десетина илјади евра плус стартува и англискиот кросовер на струја.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Изведбата на Model Y со поголема батерија ќе достигнува досег до 540 километри, односно 170 километри повеќе од основниот модел. Европската конкуренција не може да се спротивстави на овој предизвик: E-tron вози до 417 километри со едно полнење, Mercedes 450 километри, додека најмногу ветува Jaguar со 480 километри.

Спринтот е дисциплина во којашто владејат автомобилите на Tesla

СУВ-моделот од средната класа, според најавите од Илон Маск ќе спринтува до сто за околу шест секунди во основната изведба, односно за помалку од четири секунди во најмоќната изведба. Европските конкуренти повторно заостануваат: Jaguar i-Pace (4,8 s), Mercedes EQC (5,1 s), Audi E-Tron (5,7 s). Спринтот останува дисциплина во којашто Тesla е неприкосновен.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во Model Y ќе биде достапен и трет ред седишта. Повторно триумф за американскиот електромобил. Со соборени седишта и вклучувајќи го просторот во „frunk“, како што се нарекува предниот багажник, новиот модел на Tesla нуди вкупно 1840 литри товарен простор.

Вообичаено, прво ќе бидат достапни најскапите изведби. Испораките ќе стартуваат наесен во 2020, додека за основната изведба ќе треба да се почека до пролетта 2021.

Кога ознаките на моделите на Tesla ќе се спојат во еден збор се добива…

Што следи кога ќе се спојат ознаките на моделите на Tesla?

Како вози автопилотот на Tesla при снег на патот

Три месеци чекање за Tesla, година за електричен Hyundai

Што вози Америка во времето на Tesla и компанија?


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
55 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *