157
32 shares, 157 points

Илон Маск е светски човек. Мултимилијардерот и визионер планира супербрз јавен превоз во подземни цевки, подготвува и ракети за посета на Марс. Но, шефот на Tesla има и смисла за хумор.

Цел свет ги знае ознаките на моделите од калифорнискиот производител на електрични автомобили. Прво се појави спортската лимузина со ознака Model S, потоа следеше кросоверот со крилести врати X, а последна е лимузината од средната класа, со цена од 35.000 долари и ознака Model 3. Значи, моделското семејство на Tesla може да се означи едноставно како S-X-3. Но, тоа би било различно од замислата на шефот Илон Маск, контроверзен бизнисмен и визионер, но пред сé личност со планетарна слава.

Правилниот редослед гласи S-3-X. Или уште подобро, S3X. Не е потребно многу фантазија, тоа да се дешифрира како секс. Шефот на Tesla несомнено ја имал смислено шифрата пред повеќе од десет години, уште при премиерата на прототипот на Model S.

Објава на Маск на твитер го потврди тоа што сцената долго време го коментираше: „S, 3, X on a bridge“

Приказната има уште едно поглавје. Model 3 првично требало да ја носи ознаката Model E. Меѓутоа, Ford ја има регистрирано оваа ознака. На генијалецот Маск не му требало многу време да најде решение и „Е“ да го замени со „3“. Во таканаречениот лит-спик, буквите се заменуваат со бројки.

Најдоброто секогаш следи на крај. Следниот модел на Tesla ќе ја носи ознаката … Y! Кога тоа ќе се додаде на претходната моделска тројка се добива „S3XY“. Клучната буква во моделската идеологија му припаѓа на компактниот СУВ, кој сосем веројатно ќе го здогледа светлото на денот мошне скоро.

Вака Илон Маск ја „документираше“ целата приказна:

Сопственици на Toyota Prius во САД се префрлуваат на Tesla

Како вози автопилотот на Tesla при снег на патот

Три месеци чекање за Tesla, година за електричен Hyundai

Што вози Америка во времето на Tesla и компанија?

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

157
32 shares, 157 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *