125
18 shares, 125 points

Американската служба за безбедност во сообраќајот започна истрага за последната кобна незгода со електричните автомобили на Tesla. Четиричлен тим истражители е испратен во Форт Лодердејл во сојузната држава Флорида, со цел да изврши истрага околу незгодата со Tesla Model S, произведена во 2014 година.

Во незгодата којашто се случила во вторникот загинале двајца патници, а третиот патник е повреден. Сите три патници биуле на возраст од 18 години. Според наодите на експертите, батеријата на возилото се запалила и предизвикала пожар откако возилото удрило со висока брзина во ѕид. Според досегашниот тек на истрагата, автопилотот не се наведува како причина за незгодата.

Овојпат истрагата не се води околу функционирањето на автопилотот на Тesla

Неколку претходни судири со возилата на Tesla предизвикаа големо внимание на надлежните служби за безбедност, затоа што се утврдуваше дали причината за незгодата биле пропустите во работата на таканаречениот „автопилот“ или се работело за грешка на возачот.

Во последниот случај, Tesla влезе во спор со службата за безбедност во сообраќајот, заради наводно наштетување на реномето на производителот на електрични автомобили. Службата реагираше со тоа ја исклучи Tesla од натамошната истрага. Овојпат производителот гарантира целосна соработка.

Tesla Model 3 на тест на германскиот магазин Ауто Билд

Не е лесно да си Tesla

Може едно „тјунирање“ на Tesla Model S?

Tesla во спор со органите за безбедност во сообраќајот во САД


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
18 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813