120
19 shares, 120 points

Работите во Тesla конечно се одвиваат според планот. За три месеци се произведоа над 50.000 примероци од Tesla Model 3, а Илон Маск веќе го најавува следниот голем чекор. Неделната продукција од крајот на ноември се зголемува на 7.000 примероци

Повторно пристигаат убави вести од Tesla. Во третото тромесечје, калифорнискиот производител на електрични автомобили конечно постигна заработка, добро се одвива производството на Model 3, а во меѓувреме и берзанските инспектори ја прекинаа истрагата во компанијата. Илон Маск веќе го најавува следниот голем чекор. Почнувајќи од 28-ми ноември, неделната продукција ќе се зголеми на 7.000 возила.

Пионерот на електричниот погон долго време се соочуваше со проблеми околу постигнувањето на планираната неделна продукција од 5.000 примероци. Од крајот на ноември, во фабриката во Фремонт ќе се произведуваат по 50 примироци од Tesla Model 3 на час.

Европа ќе ги добие првите примероци од Tesla Model 3 напролет

Вкупната продукција од трите модели на Tesla во периодот меѓу јули и септември достигна околу 80.000 приомероци. Од таа продукција, на „евтиниот“ модел од средната класа отпаѓаат околу 53.000 примероци. Model 3 има пресудна важност за иднината на компанијата, затоа што Tesla со него преоѓа во големосериските производители на автомобили.

Пред извесно време повторно имаше проблеми со логистиката и со производството, поради што Tesla не можеше да ја достигне планираната продукција од 6.000 примероци неделно. Во нему својствен манир, Илон Маск се јави на твитер, соопштувајќи дека се обезбедени дополнителни производтвени капацитети, кои ќе помогнат до крајот на годинава да се испорачаат колку е можно повеќе примероци од возилото. 

tesla model 3

Според Маск, возилата нарачани до 30-ти ноември, ќе бидат испорачани најдоцна до 31-ви декември. Времето притиска, затоа што даночните олеснувања во целосната висина од 7.500 долари за купување електричен автомобил во САД ќе важат само до крајот на годинава.

Во меѓувреме, Tesla ги доби првите нарачки од Кина. Испораката на овие возила би требало да се случи најдоцна до април. Поради високите увозни царини, автомобилите на Tesla се многу поскапи од конкурентските модели, коишто се произведуваат локално. Американскиот производител веќе има конкретни планови за фабрика во близина на Шангај.

Tesla планира поевтина изведба на Model 3

Tesla дистрибуираше Софтвер 9.0 во своите автомобили

Tesla продаде 200.000 автомобили во САД

Протераниот основач на Tesla го возвраќа ударот


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

120
19 shares, 120 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743