147
22 shares, 147 points

Додека Германците уште се лажат дека дизелот е чист, а Peugeot и Opel се надеваат дека две трети места прават едно прво место, вистинска револуција се случува кај калифорнискиот електроспецијалист. Секојдневно пристигаат по две илјади нови нарачки за електричниот Tesla Model 3.

Tesla Model 3 веќе го поведе автомобилскиот свет во следната ера. Калифорнискиоот производител на автомобили пред нецела седмица стартуваше со испораките на електричната лимузина од којашто се очекува многу. Tesla Model 3 е поевтин од серијата 3 на BMW и чини исто колку Chevrolet Bolt.

Сега се покажува дека очекувањата никогаш не ќе беа доволно високи. Секој ден пристигаат близу 2.000 нови нарачки за електричната лимузина. За новите нарачки да се реализираат, идните сопственици ќе чекаат најмалку до почетокот на 2019 година.

Ефектот од Tesla Model 3 уште не се покажува во финансиските резултати

Добро минуваат и останатите модели на Tesla. Во второто тромесечје од годинава, компанијата остварила профит од 2,8 милијарди долари. Во истиот период лани, прометот не достигнуваше ниту половина од актуелната вредност. Во исто време се зголемиле загубите. Во периодот од април до јуни годинава Tesla имал загуба од 336 милиони долари, за десет проценти повисока отколку во истиот период лани.

Првите 30 од 500.000: Стартува испораката на Tesla Model 3

Во трите месеци се испорачани над 22.000 автомобили, што претставува зголемување од 53 проценти. Tesla не објавува колку автомобили планира да продаде годинава. Во пазарните прогнозите се посочува единствено на тоа дека во тековниот квартал ќе се произведат над 1.500 приемероци од Tesla Model 3. Целата продукција моментно е наменета за домашниот пазар. Испораките надвор од САД ќе следуваат дури кон крајот на следната година.

Први од производствената лента се симнуваат верзиите со повисок капацитет на батериите и повисока спецификација на опрема, со цена од 49.000 долари. Основната изведба со револуционерната цена од 35.000 долари ќе стартува во ноември.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
22 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813