161
22 shares, 161 points

Во објавата на „Вол Стрит Журнал“ биле наведени невистинити информации, не е точно дека Tesla Model 3 се произведува рачно. Шефот на калифорнискиот производител денес ги демантираше гласините околу бавниот старт на Model 3. Доказот за тоа е видео објавено на Инстаграм.

Производителот на електрични автомобили Tesla ги демантира наводите на „Вол Стрит Журнал“ дека деловите за Tesla Model 3 се произведуваат рачно, место автоматски. Во објавата на реномираниот економски дневник биле наведени погрешни и збунувачки информации. Тоа е соопштението од компанијата коешто денес го пренесуваат повеќето американски медиуми, откако „Вол Стрит Журнал“ во минатата недела објави дека рачната изработка во главнината од производствените процеси е причина за промашувањето на планираната продукција на Tesla Model 3. Електричната лимузина со цена за основниот модел од 35.000 долари, место во планираните 1.500 примероци, се произведе во само 260 примероци.

Видеото на Инстаграм како доказ дека Tesla Model 3 се произведува во целосно автоматизиран процес

Шефот Илон Маск објави куса видео снимка на Инстаграм, од коешто треба да се заклучи дека производството се одвива целосно автоматски, со врвни роботи Kuka. Од компанијата реагираа дека „Вол Стрит Журнал“ повеќепати објавува неточни информации. Петкратното промашување на производствената цел за последниот квартал, честите одложувања на премиерите на возилата, вклучувајќи го и последното одложување на стартот на Tesla Semi, како и огромната неизвесност околу ветувањата и најавите од Tesla, сепак се факти.

The Model 3 body line slowed down to 1/10th speed

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
22 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743