160
23 shares, 160 points

Уште еден спектакл од Елон Маск, од когошто никој нема корист. Во вторникот од Флорида полета најмоќната вселенска ракета во историјата, натоварена со Tesla Roadster. Автомобилот ќе кружи милион години околу Марс. Дали шефот на Tesla веќе претера со амбициозните планови, одвлекувајќи го вниманието од многу посуштински проблеми?

За Вилијам Андерс, поранешен американски астронаут, смешни се плановите на шефот на Тesla за патување до Марс. Летањето дотаму е многу потешко отколку што наведуваат Елон Маск и Наса. Тој укажува дека најголемиот проблем при долготрајните летови во вселената е зрачењето. „Тие ќе бидат испржени на патувањето до Марс,“ кажува Андерс, кој во мисијата Аполо 8, пред половина век ја заобиколи Месечината. Долгиот период во безтежинска состојба исто така е сериозен проблем. „Луѓето што ќе слетаат на Марс, не ќе можат да одат“. Нивните мускули ќе бидат премногу ослабнати.

Земјата повикува, додека Tesla е на Марс: Стотици илјади идни сопственици не знаат кога ќе им пристигне нарачаниот електричен автомобил

Андерс натаму посочува дека „плановите на Маск ни го одвлекуваат вниманието од други работи.“ Во критиките до шефот на Tesla, кој воедно ја поседува и компанијата за вселенски летови Space X, астронаутот продолжува: „Наса не треба да си дозволи да ја хипнотизираат луѓе како Елон.“ Нови сателити наменети за комуникации, климатски истражувања и следење на климатските услови се поважни отколку трошење пари за мисијата на Елон Маск до Марс.

Компанијата Space X во почетокот на мината недела ја лансираше најмоќната вселенска ракета „Falcon Heavy“ од станицата Кејп Канаверал на Флорида. Заради привлекување на вниманието на јавноста, како специјален товар беше закачен сопствениот Tesla Roadster на Елон Маск. По негова желба, црвениот кабриолет во следните милион години ќе орбитира околу Црвената Планета.

Електричниот пикап пристигна, но не e од Tesla

Tesla Model 3 станува хроничен проблем на електро-специјалистот

Tesla Model X распаднат по тестирањето од Mercedes

Tesla губи 8000 долари во минута


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
23 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format