137
19 shares, 137 points

Во рок од само неколку денови Tesla изгуби два директора од подрачјето на финансиското работење на компанијата. Тоа се случува во време кога калифорнискиот производител на електрични автомобили треба да ги соопшти бројките за продукцијата на Model 3 во првиот квартал од годинава.

Раководниот кадар си заминува од специјалистот за електрични автомобили од Калифорнија. Потпретседателката за финансии на Tesla, Сузан Репо, ја напуштила функцијата и компанијата, не соопштувајќи детали околу продолжетокот на својата работна кариера.

Во минатата недела Tesla загуби уште еден кадар од висок ранг. Главниот книговодител Ерик Брандериз ја напушти компанијата. Во февруари замина и Џон Мекнил, претседател за глобална продажба и услуги. Неговиот нов работодавец е Lyft. Кај производителот на автомобили од Силиконската Долина уште лани почна масовниот бран напуштања на компанијата од страна на раководителскиот кадар.

Спектакуларни најави за иднината и масивни проблеми во реалноста околу производството на Tesla Model 3

Покрај сите големи ветувања што шефот Елон Маск ги направи во последниве месеци, почнувајќи од електричен камион до суперспортски родстер со погон на струја, вклучувајќи го и спектаклот со лансирањето на Tesla Roadster во орбита кон Марс, компанијата и натаму има голем проблем со продукцијата на Model 3. Автомобилот што е двојно поевтин од постоечките модели на Tesla се произведува во драстично помал број од планираното.

Со нетрпение се очекува во април да биде објавена продукцијата на Tesla Model 3 за првиот квартал од годинава. Планот е до крајот на месецов да се достигне продукција од 2.500 возила неделно, за кон средината на годината, производството да се зголеми на 5.000 возила неделно.

Испораката на електричната лимузина од средната класа се оддолжува премногу. Повеќе од 400.000 идни сопственици чекаат да им се испорача Model 3. Во меѓувреме се оддолжува и стартот на испораките во Европа. Место кон крајот на годинава, роковите се поместуваат за 2019 година.

Рекордно тримесечје за Tesla: Загуба од половина милијарда долари

Tesla Model 3 станува хроничен проблем на електро-специјалистот

Следната година е решавачка за судбината на Tesla

Tesla губи 8000 долари во минута

Протераниот основач на Tesla го возвраќа ударот


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
19 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813