за

Фабриката на Tesla во Берлин ќе се гради до март 2021

Tesla фабрика Германија
Tesla фабрика Германија

Tesla предвидува дека градежните работи за новата гигафабрика во близина на Берлин ќе траат до март следната година. Производството во фабриката ќе се одвива во три смени.

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla планира градежните активности околу својата прва фабрика во Европа да траат до март 2021 година. Така се наведува во обновеното барање за одобрение што се однесува на животната средина и коешто ќе биде доставено денес. Продукцијата во Гринхајде, во близина на Берлин, којашто се планира да стартува во јули 2021 година, во почетокот е предвидено да се одвива во три смени, 24 часа на ден.

Во студијата за очекуваното ниво на бучава што Tesla ја поднесува до германските служби, се наведува дека во фабриката ќе работат по 2.100 лица во една смена. Фабриката е предвидена за годишен производствен капацитет од половина милион возила. Продукцијата треба да го достигне максимумот за најкусо можно време.

>>> Tesla ќе отвора втора фабрика во САД

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
Kia Seltos

Според возачите во САД: Први Kia и Mitsubishi, последни Land Rover и Tesla

Два од три автомобили во Норвешка се електрични

Два од три автомобили во Норвешка се електрични