118
19 shares, 118 points

Tesla го продаде својот 200.000-ти автомобил во Соединетите Држави. Тоа е значајно достигнување за Tesla и за електричниот погон. Но, тоа носи нов проблем. Субвенциите се преполовуваат

Конечно серија добри вести од калифорнискиот пионер на електричниот погон. По исполнувањето на ветувањето дека неделната продукција на Model 3 ќе достигне 5.000 примероци, сега паѓа уште една звучна граница. Tesla го произведе својот 200.000-ти автомобил за пазарот во САД. Но, тоа носи нов проблем.

Купувачите на електричен автомобил во САД добиваат субвенција во висина од 7.500 долари. Тоа важи додека производителот не достигне продукција од 200.000 автомобили. Tesla прва го достигна ова ограничување. Субвенцијата за електричната марка од Фремонт сега се преполовува. Во шестмесечниот период од 1-ви јануари до 1-ви јули 2019 година, субвенцијата ќе изнесува 3.750 долари. Во следните шест месеци, државната помош за електромобилноста повторно ќе се преполови, за по уште половина година целосно да се укине.

Од основањето во 2003 година, Tesla продаваше скапи лимузини и кросовери, но го постигнуваше тоа првенствено преку имиџот на своите модели. Субвенцијата веројатно одигра само мала улога. Државната помош ќе беше повеќе добредојдена за новиот Tesla Model 3, којшто чини половина од цената на големите Model S и Model X, односно 35.000 долари во основната изведба.

General Motors исто така е блиску до достигнувањето на лимитот од 200.000 „субвенционирани“ автомобили. Феноменот Tesla сепак е далеку над субвенциите.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

118
19 shares, 118 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813